آموزش پزشکی
شنبه 17 دی 1390

بررسی اثر الگوهای مختلف شیردهی بر خصوصیات آنتروپومتریک ، بیماری تنفسی و گوارشی در شیر خواران 6 ماهه

شنبه 17 دی 1390

نوع مطلب :
نویسنده :محمد کاظمی

بیان مسئله ضرورت اجرا: 

تغذیه کافی یک عامل اساسی در سلامت ، رشد و تکامل کودکان به شمار می رود. شیر مادر یکی از مهترین منابع و در واقع منبع اصلی تغذیه شیرخواران به شمار می رود . این ماده غذایی منبع بسیاری از مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن انسان برای رشد به شمار می رود که شامل Fe،Ca،P و..... می باشد.بنابراین در تکامل کودکان بسیار مفید می باشد.

در حال حاضر با توجه به پرتکل ارائه شده توسط Who همۀ کودکان زیر 6 ماه باید تغذیه انحصاری با شیر مادر ( تغذیه با شیر مادر بدون دریافت هر گونه مایعات یا مواد غذایی جامد حتی آب ، دادن شربت یا قطره های مکمل ویتامین ها ، مواد غذایی و داروها در این تعریف مجاز به شمار می رود) صورت گیرد....

با توجه به اینکه تغذیه انحصاری با شیر مادر برای نوزاد و مادر فواید زیادی به همراه دارد در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته ترویج این نوع تغذیه به شدت کنترل و بررسی می شود چون این نوع تغذیه ریسک مرگ و میر به علت اسهال و یا عفونت های مختلف را به میزان زیادی کاهش می دهد و عامل مهمی در جلوگیری از عفونت های دستگاه گوارش به شمار می رود توصیه اکید بر پیگیری انجام آن صورت گرفته است. در مادران نیز شیردهی از سینۀ مادر مدت زمان باروری را افزایش می دهد و ریسک ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد.

با در نظر گرفتن اطلاعات بدست آمده از اثراتی که شیر مادر بر روی رشد و سلامتی کودکان می گذارد و اینکه علاوه برای مادران نیز مفید می باشد بر آن شدیم تا بررسی های لازم را بروی نوع تغذیه نوزاد با شیر مادر و نتایج آن را برروی شیرخوار 6 ماهه از نظر قد و وزن و بیماریهایی نظیر بیماری گوارشی و ریوی بدست آوریم تا دلایل مستدل برای ترویج تغذیه با شیر مادران بدست آوریم و بتوانیم یک پروتکل تغذیه ای مناسب برای نوزادان و مادران کشورمان در نظر بگیریم .
روش اجرا: 
این مطالعه یک مطالعه کوهورت گذشته نگر می باشد که در آن شیرخواران 6 ماهه مراجعه کنند به درمانگاه که جهت واکسیناسیون آمده اند مورد بررسی قرار می گیرند و بعد از قرار دادن اطلاعات کافی در اختیار خانواده به صورت تصادفی بعد از جلب رضایت والدین بر اساس پرسشنامه اطلاعات دقیق از مادر و نوزاد تهیه می گردد که شامل مشخصات دموگرافیک مادر و مشخصات دوران قبل حین و بعد از بارداری بوده و در مورد نوزاد نیز مشخصات حین تولد و بیماری های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد در عین حال تمام نوزادانی که تک فرزند نباشد، پره ترم، دو قلو یا حاصل زایمان چند قلویی بوده اند از طرح خارج شده و در عین حال باید توجه داشت که تنها نوزادانی وارد طرح می شوند که از مادر کاملاً سالم بدون هر گونه بیماری سیستمیک متولد شده اند سپس به سه گروه تغذیه انحصاری با شیر مادر ، تغذیه با شیشه شیر و بینابینی تقیسم می شوند و بعد از آن از نظر مشخصات مختلف مورد بررسی و مقایسه قرار می گیرند و سپس نتایج آن توسط سیستم Spss مورد آنالیز و ارزیابی قرار می گیرد.
بررسی متون:
با توجه به تحقیقاتی که مکالن و همکارانش در سال 2010 در انگلستان بر روی نوزادان بستری در بخش انجام داده اند به این نتیجه دست یافتند که تغذیه با شیر مادر در زمان عدم حضور مادران در کنار نوزادان بسیار بحث برانگیز است و نیاز به یک راهنمای روشن و درگیری زیاد مادران به همراه تمرینات منظم که تشویق مادران را نیز شامل شود برای شروع و ادامۀ شیردهی مادران لازم و ضروری است در نتیجه نیاز یک تغییر در فرهنگ و پشتیبانی کامل مادران برای شیردهی در بخش ها دیده می شود.

تارنت  و همکارانش در سال 1997 تحقیقاتی بر روی 8327 کودک انجام داده اند که نشان داد تغذیه با شیر مادر بدون مصرف فورمولا  حداقل برای 3 ماه باعث کاهش بستری نوزادان در بیمارستان به علل عفونت های مختلف می گردد. 

مک کرومیک  و همکارانش در سال 2010 با بررسی مطالعات گذشته به این نتیجه رسیدند که علی رغم محدودیت های پیگیری نوزادان پره ترم بعد از ترخیص ، نوزادانی که تغذیه شیر مادر همراه با Fortified را داشته اند نسبت به نوزادان تغذیه انحصاری با شیر مادر رشد بهتری داشته اند ولی در بلند مدت تأثیر آن بر روی رشد و تکامل نامعلوم است و نیاز به مطالعات RTC وسیع و کاملی می باشد و باید توجه کرد که یک سری عوامل مداخله گر برای تغذیه با شیر مادر وجود دارد که حمایت از مادران برای کاهش این مداخلات و ارزیابی بسیار موثر است.

سیلورز  و همکارانش در سال 2009 بر روی 1105 کودک تحقیقاتی انجام داده اند که نشان داد که نوع تغذیه شیرخواران به صورت انحصاری با شیر مادر و یا شیر مادر با مواد غذایی دیگر ارتباطی با بیماری های تنفسی ندارد که در این بررسی حتی سابقۀ بیماری تنفسی و آلرژیک در والدین شیرخواران نیز بررسی گردید ولی همچنان ارتباطی دیده نشد.

اما ارتباط معناداری بین اثر محافظتی شیر مادر و علائمی نظیر Wheezing در نوزادان وجود دارد که می تواند از علائم شروع بیماری های تنفسی باشد.

کراوس  و همکارانش در بین سالهای 2004-1996 مطالعاتی بر روی 14330 شیرخوار 3 ماهه و 4922 شیرخوار 6 ماهه انجام داده اند که دیده شد شیرخواران با تغذیه انحصاری با شیر مادر طیف وسیع تری از آثار محافظتی در مقابل شیرخواران تغذیه شده با مخلوط شیر مادر و مواد غذایی دیگر دارند.

کول  و همکارانش در سال 2010 بررسی هایی بر روی 2370 کودک انجام کودک انجام داده اند و به این نتیجه دست یافتند که تغذیه با شیر مادر برای 4 ماه باعث کاهش ریسک ابتلا به آسم تا سن 8 سالگی می شود و دیده شده است که تغذیه با شیر مادر تأثیر مفیدی روی عملکرد ریه های کودک به جای می گذارد.

کدیسپوتی و همکارانش در سال 2010 مطالعاتی روی 361 کودک انجام داده اند انجام داده اند که در آن دیده شد تغذیه انحصاری با شیر مادر به مدت طولانی در دوران نوزادی در نژاد آفریقایی آمریکایی و دارای چند فرزند باعث کاهش ریسک ابتلا به رینیت آلرژیک در سه سالگی می وشد و ریسک حساسیت به مواد غذایی نیز کاهش می یابد.

با توجه به مطالعه انجام شده توسط کوسونوکی  در سال 2010 بر روی 13215 نفر دیده شد که شیر مادر به طور واضح باعث جلوگیری از شیوع آسم برونشیال در سنین مدرسه می شود.

زو و همکارانش مطالعه ای در بین سالهای 1999 تا 2002 انجام داده اند و دیده شد که تغذیه با شیر مادر در کودکان با وزن تولد بالا اثر محافظتی بالایی در ابتلا به آسم دارد در حالیکه در بین کودکان با وزن تولد کم و نرمال هیچ ارتباط معنا داری بین اثر تغذیه با شیر مادر و ابتلا به آسم دیده نشده است.

پیرالننو همکارانش در سال 2009 بر روی 39 نوزاد ترم و سالم مطالعاتی انجام دادند که دیده شد شیر مادر سیستم ایمنی موکوزال  را فعال می کند تا حتی در بزاق دهان ترشح شود که این خود یک شاخص برای بلوغ سیستم ایمنی به شمار می رود و احتمالاً باعث ایجاد محافظت در برابر آنتی ژن های محیط می گردد.

کویانگی  و همکارانش در سال 2009 بر روی 9207 نوزاد مطالعاتی انجام داده اند که به این نتیجه دست یافتند که تغذیه انحصاری با شیر مادر یک ارتباط معنا دار با کاهش بیماری های کلینیکی به خصوص اسهال دارد

لیستر  و همکارانش در سال 2009 مطالعاتی روی 323 بیمار انجام داده اند که نشان داد که تغذیه با شیر مادر یک اثر حفاظتی برای ایجاد بیماری های شدید در نوزادان دختر که علائم اولیه بیماری ریوی در آنها دیده شده ایجاد می کند و دخترانی که از شیر مادر تغذیه نکرده اند به صورت معنا داری در معرض ابتلا به بیماری های ریوی حاد و شدید هستند که باید به صورت مخصوص تحت مداخله برای تغذیه با شیر مادر قرار گیرند. 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic